1. VĚZTE, CO CHCETE DOSÁHNOUT

První úlohou pro jakéhokoliv případného investora je být si jistý, co se snažíte dosáhnout, říká Richard Marwood, manažer senior fondu v AXA Investment Management.

Poukazuje na to, že úspěšné nakládání s akciemi není jen náhodné vybírání si akcií a prodávání jich hned jakmile jejich hodnota začne stoupat.

„Pokud chcete své peníze znásobit 10 krát, bude to pravděpodobně vyžadovat spekulativnější situaci jak něco, co si chcete koupit a udržet s cílem získání dlouhodobé stabilní návratnosti,“ vysvětluje.

  1. POCHOPTE, JAKÝM JSTE TYPEM INVESTORA

Je také důležité mít investiční styl, který vyhovuje vaší osobnosti, trvá na tom David Clark, manažer Ignis UK Fondu Menších Společnosti (Ignis UK Smaller Companies Fund)

“Pokud jste velmi technicky orientovaný, pak byste mohli mít zájem dívat se na spoustu grafů, ale pokud preferujete dostat se společnosti pod kůži, pak základní, dobrá, staromódní fundamentální analýza by vám pravděpodobně vyhovovala víc,” říká.

“Investoři se musejí rozhodnout, který přístup se jim přijde nejpohodlnější.”

  1. SESTAVTE SVŮJ RIZIKOVÝ ROZPOČET

Žádná investice není zcela bezriziková. Takže předtím, než budete investovat, se budete muset rozhodnout, jak v pohodě jste s představou ztráty svých peněz – i když jde jen o krátkodobou ztrátu na cestě k dlouhodobým ziskům.

Definice rizika se mezi investory různí. Každopádně, v nejširším smyslu slova budete muset zvážit dopad, který ztráta všech peněz, které jste investovali, bude mít na váš celkový životní styl. Investujte pouze to, o co si můžete dovolit přijít.

Každopádně je třeba vzít na vědomí, že ačkoli se hodnota vaší investice  může znížit, samotnou ztrátu zaznamenáte pouze tehdy, pokud si hotovost v daném okamžiku vyberete. Do té doby jde jen o ztrátu na papíru a vy máte stále možnost, že posléze poroste na hodnotě.

  1. ROZLIŠUJTE MEZI MALÝMI A VELKÝMI SPOLEČNOSTMI

Existují výhody a nevýhody jak velkých, tak i malých společností. Velké blue-chim jména uváděné na hlavním indexu FTSE 100 jsou považovány za stabilní a spolehlivé, ale skutečnost, že jsou těsně následovány tisíci analytiky, znamená, že šance pro to, že na vrcholu překvapí je omezena.

Menší společnosti se mezitím pohybují pod radarem mnoha investičních domů, takže ponoukají potenciál pro signifikantní zvýšení ceny akcí na trhu, které trh neočekával. Svou povahou jsou však mnohem rizikovější.

FTSE 100

  1. OSTAŇTE VE SVÉ KOMFORTNÍ ZÓNĚ

Když začínáte, je nejlepší držet se toho, co víte. Pokud máte specifické znalosti o společnosti, nebo sektoru, například prostřednictvím své práce, pak to dobře využijte předtím, než prozkoumáte ostatní možnosti, říká Clark.

“Důrazně bych poradil lidem neutíkat předtím, jak se naučí chodit a zapojit se jen do oblastí, kde mají aspoň trochu intuitivních znalostí o druhu investic, které dělají.”

  1. UDĚLEJTE SI SVŮJ VLASTNÍ PRŮZKUM

Až už uvažujete o kupování, nebo prodávání, je rozhodující získat dobré pochopení o samotné investici, a jak bude mít vliv na její výkonnost, říká Nick Raynor, investiční poradce v The Share Centre.

„Zjistěte přesně, co společnost dělá a tolik o jejím sektoru, jak můžete” radí. “Zatímco její výroční zprávy a účetní rozvaha vám poskytne statistiky o nedávné výkonnosti, dobré pochopení její pozice na trhu se prokáže jako mnohem výhodnější.”

Neexistuje nouze o dostupné informace, které vám pomohou rozhodnout se, do kterých společností investovat, s mnoha webovými stránkami – například iii.co.uk a digitallook.com – noviny a finanční publikace ponoukající rady. Každopádně byste vždy měli zkontrolovat spolehlivost zdroje.

  1. UČTE SE OD EXPERTŮ

Možná nebudete mít stejný přístup ke společnostem, které si manažeři fondů užívají, ale můžete se učit z jejich přístupu. Alec Letchfield, vedoucí UK Equities v HSBC Global Asset Management vyhledává akcie online, které v průběhu tří až pěti let porostou.

„Chceme společnosti, které mají dobrou perspektivu růstu a které mají v porovnání se svými kolegy atraktivní ceny,” vysvětluje.

“Existuje mnoho důvodů pro optimizmus ohledně konkrétné společnosti – například může mít silný produkt, který bude mít pozitivní dopad na zisky, může tam být nový management, který implementuje důležité a pozitivní změny, nebo to může být rostoucí odvětví.”

Také musíte vzít v úvahu tok zpráv. „Události ve světě mají svůj dopad“, dodává Letchfield.

  1. ROZDĚLTE SVÉ RIZIKO

Vložení všech vašich peněz do jedné společnosti může skončit jak velmi dobré, tak velmi špatné rozhodnutí – ale každopádně to může být riskantní, říká Richard Marwood z AXA.

Jedním ze způsobů, jak riziko rozdělit, je prostřednictvím diverzifikace. „Rozdělení vašich peněz do řady investic je dobrým způsobem, jak snížit vaše vystavení riziku trhu“, říká Raynor.

“Je to, protože se nespoléháte na návratnosti z jediné investice. S diverzifikovaným portfoliem může návratnost z lépe fungující investice pomoct vyvážit ty, které si tak dobře nevedou.”

  1. NEZAMILUJTE SE

„Je důležité nenechat vaše srdce vládnout vaší hlavě“, varuje Gordon Hay, výkonný ředitel Redbourne Wealth Management.

“Máme klienty, kteří jsou velmi nadšeni jedinou společností a chtějí investovat všechny své peníze, aniž by se na to podívali z objektivního hlediska”, říká.

A musíte být připraveni snížit své ztráty, pokud se změnili důvody, pro které jste si akcii koupili. Clark říká: “Akceptujte fakt, že to máte špatně – protože se to stane. Neobávejte se toho; jednoduše jděte dál a učte se ze svých chyb.”

  1. ZHODNOŤTE SVÉ PORTFOLIO A INKASUJTE ZISK

Vaše investice musíte přehodnocovat pravidelně, pokud se chcete ujistit, že budou i nadále vyhovovat vašim potřebám. Ostaňte aktuálně informováni o společnosti a novinkách na trhu a ptejte se sami sebe, zda to, co se učíte, bude pravděpodobně mít vliv na vaše investice.

„Pokud hodnoty vámi vybraných akcií prudce vzrostou, bude lákavé čekat na další zvyšování, ale buďte rozumný“, radí Hay.

“Zlaté pravidlo při nakládání s akciemi je inkasovat zisky,” říká. “Viděl jsem příliš mnoho lidí, kteří vydělali na papíru velké zisky, no poté cena akcie padla a odešli litující, že nevybrali alespoň část ze svých zisků. Takže když můžete, tak své zisky zinkasujte dříve, než akcie dosáhne svůj vrchol.”

Comments are closed.

Post Navigation